menuordersearch
rajaiemanesh.com

ذهن چیست ؟ ,

مشاهده سبد خرید

تومان
برنامه ریزی ضمیرناخودآگاه
پکیج ویژه
۱۳۹۶/۹/۱۲ یکشنبه
(1)
(0)
ذهن چیست ؟
ذهن چیست ؟
ذهن چیست ؟

شما یک سالن سینما را در نظر بگیرید که در این سالن تعدادی صندلی گذاشته شده است . فرض کنید که این سالن تعداد 400 صندلی دارد که به شکل 20*20 چیده شده اند .

آن چیزی که ما به آن ذهن می گوییم همین سالن سینما است که در واقع ذهن یک ظرف مفهومی است که یک محتویاتی دارد . اگر ما در این سالن سینما 400 صندلی داشته باشیم این ظرفیت را حافظه می نامیم . پس حافظه ظرفیت ذهن است مثلا می گوییم ظرفیت این فلش 4 گیگا بایت می باشد پس ظرفیت ذهن همان حافظه آن می باشد ، پس ذهن یک ظرف و حافظه یک اندازه می باشد .

محتوای ذهن همه انسان ها از یک چیز ساخته شده است و آن هم سوژه است که در انگلیسی به آن SUBJECT می گوییم که این سابجکت یک ما به ازایی در نظام بیرون دارد که به آن OBJECT می گوییم .

برای فهم بهتر موضوع به یک مثال بپردازیم مثلا وقتی که ما یک لیوان را روی میز داریم به این لیوان ، شی یا OBJECT می گوییم که به صورت دیداری می باشد و به آن تصویر که در ذهن ما قرار دارد SUBJECT می گوییم یا سوژه ، پس ذهن ما پر است از سوژه ها . حال آن 400 صندلی را به خاطر بیاورید ، آن 400 صندلی می شود 400 سوژه داخل ذهن . پس سوژه ها عناصری هستند که محتویات ذهن ما را تشکیل می دهند .

وقتی که ما چیزی را در محیط بیرون می بینیم یک تصویر از آن در ذهن ما شکل می گیرد مثلا وقتی که گل می بینیم تصویر یک گل در ذهن ما شکل می گیرد ، حال یکی گل را به صورت دیداری در ذهن خود ثبت می کند و یکی بوی گل را به صورت بویایی ، پس اگر ما بخواهیم محتویات ذهن را تغییر دهیم لازم نیست واقعیت را تغییر دهیم باید برویم و آن تصویر مورد نظر را تغییر دهیم که در واقع باورها خود نوعی از این سوژه ها هستند و وقتی که سوژه A و سوژه B و سوژه C و سوژه ی D با هم ترکیب می شوند باوری را می سازند .

هوش چیست ؟

حال قواعدی که بین این سوژه ها و یا همان صندلی ها وجود دارد را هوش می نامیم که به آن استعداد هم می گوییم . پس هوش قواعد و اصولی است که طبق آن ها سوژه ها در ذهن قرار گرفته اند ، اینکه هر فردی چه قواعدی را در سوژه های ذهن خود دارد ، می شود هوش و میزانی که ما از این هوش استفاده می کنیم می شود بهره هوشی ، یا به عبارتی بهره ای که ما از هوش خود می بریم .

اما تفکر چیست ؟

 تفکر جریانی است که سوژه های ذهنی را با استفاده از آن به هم ارتباط می دهیم مثلا با استفاده از تفکر سوژه های A و B و C و D را کنار هم می گذاریم که می شود یک نوع فکر .

اگر شما هوش را به منزله ی ظرفیت اسمی یک ماشین در نظر بگیرید ، مثلا می گوییم که یک ماشین 250 اسب بخار توان دارد که در واقع ظرفیتی است که از این ماشین می توان استفاده کرد .

حالا فرض کنید این ماشین را به دو نفر بدهیم یکی پیرمردی 80 ساله و یکی قهرمان اتومبیل رانی . اینکه هر کدام از آن ها از این اتومبیل چه استفاده ای می کنند مشخص است ، اگر ما هوش را توان یک ماشین در نظر بگیریم اندیشه نحوه کار کشیدن از این ماشین است که تفکر در واقع جریان ارتباط برقرار کردن بین سوژه های ذهنی است .
 
ضمیر ناخودآگاه

ذهن انسان را به کوه یخ تشبیه کرده اند که قسمت بزرگی از آن زیر آب قرار گرفته که به آن ضمیرناخودآگاه گفته می شود و قسمت کوچکی از آن روی آب است که به آن ضمیرخودآگاه گفته می شود .

اگر ذهن خود را به یک کامپیوتر تشبیه کنیم ذهن خودآگاه ما مانند RAM کامپیوتر یا حافظه موقت می باشد و ذهن ناخودآگاه ما مانند ROM یا حافظه دائمی با ظرفیت بی نهایت است .

 
عادت افراد خلق و خوی ما ، شخصیت ما ، باورها و هویت ما ،  اصلش در ضمیرناخودآگاه قرار دارد

 حال شخصیت چیست ؟
شخصیت ما متشکل از سه عنصر است :  1. احساس  2. تفکر  3. رفتار

اندیشه و احساس به عنوان دو بالی هستند که تولید رفتار می کنند پس به مجموعه احساس ، اندیشه و رفتار ، شخصیت گفته می شود .

حال نکته مهم این است که جایگاهی که شخصیت ما را تولید می کند ضمیرناخودآگاه است و نکته مهمتر آن است که برای دسترسی پیدا کردن به ضمیرناخودآگاه باید از دروازه ای به نام ضمیرخودآگاه عبور کنیم به همین دلیل است که ما به راحتی نمی توانیم تغییر کنیم چون دسترسی پیدا کردن به ضمیرناخودآگاه منوط به کنار زدن ضمیر خودآگاه است که این کار آسانی نیست .


منبع : اندیشکده ذهن
 ذهن چیست ؟
ذهن چیست ؟
 ذهن چیست ؟
ذهن چیست ؟
 ذهن چیست ؟
ذهن چیست ؟
  ذهن چیست ؟
ذهن چیست ؟
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر